Sofi Džons je pušila 25 cigareta dnevno tokom obe svoje trudnoće. Njen sin Kori rodio se 2011. godine mrtav i to samo pet godina nakon što je izgubila sina Frenkija samo četiri dana po rođenju. Ona tvrdi da nije bila svesna rizika koje nosi duvanski dim u trudnoći, pa sada sebe za sve što se desilo.
Tridesetjednogodišnja Sofi je pušila više od 25 cigareta dnevno u trudnoći, a sada krivi svoju zavisnost za smrt sinova.
Još pre pet godina Sofi je dobila sina Frenkija koji je preminuo samo četiri dana po rođenju. Uprkos tome ona je i tokom druge trudnoće nastavila da puši. Ipak, u trenutku kada je 2011. godine dobila mrtvorođeno dete shvatila je da snosi veliku odgovornost.
“Užasno je izgubiti dvoje dece. Svaki dan mislim na njih dvojicu”, kaže Sofi.
Kada je rodila mrtvorođenog sina rečeno joj je da je glavni uzrok tome oštećenje placente. Ona veruje da je to oštećenje izazvano cigaretama.
“Nikada nisam ni znala koliko cigarete mogu biti štetne u trudnoći. Mislila sam da je jedini rizik da će beba biti malo manja”
Prvi sin Frenki preminuo je od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta koje se značajno povećava ako roditelj puši.
Sofi je odlučila da potraži stručnu pomoć i reši se svoje najveće zavisnosti, a kada je čula sa kakvim se rizicima susreće beba ako majka puši šokirala se.
“Objasnili su mi da cigareta lišava moju nerođenu bebu kiseonika i odmah mi je bilo muka”
Sofi je ponovo trudna, a ovoga puta četiri meseca nije zapalila cigaretu.
Evo kako cigarete utiču na nerođenu bebu
Svaka cigareta sadrži više od četiri hiljade hemikalija koje ozbiljno štete razvoju nerođene bebe. Cigarete mogu sprečiti da ključne doze kiseonika stignu do bebe, a pri svakoj zapaljenoj cigareti srce bebe mora da kuca jače.
Ostavljanje cigareta će odmah pomoći i mami i bebi.
Pušenje u trudnoći pojačava simptome jutarnjih mučnina i rizik da se dete rodi mrtvorođeno.
Bebe čije su mame pušile u trudnoći obično su 200g lakše od drugih beba, što ih čini sklonijim infekcijama.
Prestanak pušenja takođe poboljšava šanse da će dete biti zdravije kasnije u životu. Deca čiji su roditelji pušili u trudnoći skloniji su astmi i drugim bolestima.
Jedna britanska studija je pokazala da se čak i pasivnim pušenjem povećava rizik od pobačaja.
domacikolaci.net
0 komentari :
Objavi komentar